Pasmo: MISTRZOWIE - BOHDAN BUTENKO

Bohdan Butenko urodził się 8 lutego 1931 roku w Bydgoszczy. Spędził tam jednak tylko 8 lat swojego życia, bo już jesienią (październik) 1939 roku – miesiąc po wybuchu II wojny światowej – przeniósł się do Warszawy, gdzie mieszka do dzisiaj.
Ukończył najpierw Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych, a następnie studia na Akademii Szuk Plastycznych (1955). Tam właśnie bronił dyplomu w pracowni Jana Marcina Szancera, wykonując ilustracje do książki pod tytułem „Opowieść o tulskim mańkucie i stalowej pchle” (autor: Mikołaj Leskow).
W roku ukończenia studiów, Bohdan Butenko został redaktorem artystycznym wydawnictwa Nasza Księgarnia (1955) i to on zatwierdzał projekty graficzne książek, które trafiły później do druku. W NK pracował blisko 10 lat.
Od roku 1956 rozpoczął ilustrowanie książek różnych pisarzy (zarówno w kraju, jak i za granicą) i stał się także autorem szeregu własnych, kultowych produkcji.
Rysunki tego genialnego ilustratora zachwycają od ponad sześćdziesięciu lat – są wyjątkowo sugestywne i ponadczasowe. Śmiało więc można powiedzieć, że jest znany trzem pokoleniom Polaków.
Karierę rozpoczął w roku 1955, lecz jak twierdzi – pierwsze komiksy tworzył już w szkole podstawowej. Koledzy byli z tego faktu zadowoleni, nauczyciele – trochę mniej. Jednak gdyby przypuszczali, że kunszt Gapiszona przewyższy rysowane na matematyce trójkąty, a trafność dowcipnych tekstów będzie przemawiać do czytelników bardziej niż poematy Słowackiego, to zapewne los zeszytów Pana Bohdana byłby zupełnie inny.
Trudno zliczyć, iloma pracami może się pochwalić. Od książek w stu procentach autorskich, poprzez plakaty filmowe, aż do scenografii teatralnych i telewizyjnych – to pozwala nazwać tego znamienitego rysownika Mistrzem Polskiej i Europejskiej Ilustracji.
Dorobek filmowy Bohdana Butenki, to przede wszystkim stworzone przez niego scenografie oraz opracowania plastyczne konkretnych obrazów. Brał udział zarówno przy produkcji filmów animowanych, jak i fabularnych. Poniżej przedstawiamy ich krótką charakterystykę..

Przygody Gapiszona

Polska, 1964, 92 min

Reżyseria: Jerzy Kotowski

6 +